Czy można wysiewać łąkę kwietną zimą?

Zmiana klimatu powoduje, że coraz częściej dostaję pytania czy można siać łąkę kwietną w zimie.

Oczywiście, że można! Dotyczy to zarówno łąk kwietnych wieloletnich, jak i jednorocznych. Jeśli tylko teren nie jest pokryty śniegiem i lodem i jest przygotowany to zimę możemy traktować jako bardzo późną jesień lub wczesną wiosnę.

Zalety siania łąki kwietnej w zimie:

– nasiona dobrze kiełkują wiosną – niektóre nasiona potrzebują okresu przelegiwania w chłodzie, tzw. stratyfikacji – dotyczy to na szczęście niewielu gatunków łąkowych, ale nawet te które stratyfikacji nie potrzebują kiełkują lepiej po przeleżeniu w zimnie;

– zrobimy to wtedy kiedy mamy czas, na wiosnę łatwo zapomnieć o siewie w natłoku wiosennych prac ogrodnicznych wiosną

– w zimie lub pod jej koniec mamy pełną ofertę nasion firm ogrodniczych – wiosną często brakuje nasion bo pewne mieszanki czy gatunki się „rozeszły”.

Wady siewu późnojesiennego lub zimowego:

– może nam wywiać nasiona – dlatego w miejscach odsłoniętych na wiatr lub pochyłych siew robimy wiosną.

Przepraszam za śmieszny filmik, ale nie mogłem się powstrzymać…

3 komentarze

  • Beata pisze:

    Brawo za poczucie humoru!!!

  • Sylwia pisze:

    Filmik – cudo!!! :) Jestem pełna podziwu, że mimo „dr hab” ma Pan tak fantastyczny luz i dystans do siebie. A tak serio – to mam pytanie. Otóż moja miniłąka (zaledwie roczna, z nasion od Pana, 50 m kw) ma pośrodku jabłoń. Na gałęzi wisi karmnik. Z karmnika korzysta ptasia drobnica, a większe gatunki czekają, co z karmnika wypadnie – a wypada sporo, bo te maluchy skrzydlate rozsypują mnóstwo podczas jedzenia. No i jest problem, bo pod karmnikiem gleba jest kompletnie zadeptana ptasimi łapkami. Pytanie brzmi: czy łąka w tym miejscu nie zostanie „zabita”? Bo może powinnam karmnik przewiesić w inne miejsce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.