Grzyb o smaku curry

Curry stało się narodową potrawą Anglików, więc nie dziwi, że grzyb o smaku curry robi na Wyspach wielką furorę jako curry milk cap. Zob. na przykład na ten artykuł sprzed dekady:

http://www.independent.co.uk/news/uk/this-britain/the-british-fascination-with-fungi-the-magic-of-the-curry-mushroom-417696.html

O jego istnieniu dowiedziałem się wczoraj jedząc lunch w Glasgow z najbardziej znaną w Szkocji organizatorką warsztatów dzikiej kuchni, Monica Wilde (dziką też z nazwiska, i to prawdziwego a nie wymyślonego na potrzeby dzikiej kuchni, zob. www.monicawilde.com).

Ten mało znany gatunek to mleczaj kamforowy Lactarius camphoratus. Jest to krewniak rydza, grzyb z tego samego rodzaju mleczko ma białe. Kapelusz jest brązowy. Grzyb ma silny podobno charakterystyczny aromat. Nigdy go jeszcze nie jadłem i chętnie namierzę jego stanowiska! Podobno jest w Polsce notowany w wielu miejscach. Najczęściej występować ma w lasach świerkowych, ale także pod sosną lub bukiem.

Na stronie wikipedii kilka jego zdjęć: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mleczaj_kamforowy

 

3 Comments

  • Rena napisał(a):

    Bardzo ciekawa wiadomość! Wydaje mi się, że spotykałam je na grzybobraniu, ale nieznanych grzybów nie zbieram :) A że jestem przy okazji też wielbicielką curry, to przy najbliższej okazji spróbuję! Dziękuję :)

  • Teresa napisał(a):

    To on jest jadalny? Często z daleka przypominał mi podgrzybka. Znajdziesz go jadąc z Grajewa do Augustowa, przed Rajgrodem skręcasz do lasu w prawo, i jesz do woli. Ale ja się chyba nie porwę zanim nie zobaczę, że ktoś zjadł i przeżył ;-) Zawsze tak robię w sprawie grzybów, których nie znam.

  • Listek napisał(a):

    Nie czytałem artykułu angielskiego, ale zbierałem tego mleczaja i w mojej ocenie miał intensywny aromat przyprawy maggi, czyli korzenia lubczyku. Nawet po kilku latach suszone owocniki dalej pachna, curry raczej nie ma aż tak charakterystycznego zapachu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *