Jak łąka kwietna kwietna wygląda 30 maja

Dzisiaj chciałbym pokazać Wam jak wygląda łąka kwietna przy moim domu w momencie jej najsilniejszego kwitnienia. W tym roku silny pojaw kwiatów zaczął się 15 maja i będzie trwał jak zwykle do 10-15 czerwca. Na filmie pokazuję dwa miejsca. W pierwszym kwiaty kwitną w maju i na początku czerwca. A potem od 10 czerwca teren koszę jak trawnik co tydzień – przed koszeniem jest tu morze kwiatów ale tylko raz w roku.

Więcej o tym napisałem w innym poście, jest to tzw. „łąkotrawnik” (termin mojego autorstwa jakby co): http://lukaszluczaj.pl/margerytka-krolowa-lakotrawnika/

Druga łąka jest koszona raz w roku bardzo późno – w połowie lipca. Kwitnie trochę później (bo zdominowały ją późno kwitnące chabry austriackie). Ale kwitnie dwa razy po jest koszona tylko raz. Poza chabrem na tej łące kwitnie w lipcu wrotycz, ale nie uzyskuje dominacji bo go koszę. Gdybym tej łąki w ogóle nie kosił to zarosłaby wrotyczem, nawłocią i trzcinnikiem,  a potem brzozami. A tak stanowi dla mnie rezerwuar nasion chabra łąkowego.

6 Comments

 • Mieszko napisał(a):

  A dwa słowa o trawach? Bo to nie życica, jak widzę… :)

  • Łukasz Łuczaj napisał(a):

   traw nie nawidzę. Same się zasiały poza paroma garściami kostrzewy czerwonej, które wmieszałem do nasion dwuliściennych. Po prostu są. Nie cierpię traw. Są zbędne na świecie i brzydkie i dają alergie.

   • Wojciech Jóźwiak napisał(a):

    Trawy są ZBĘDNE? A co by jadło bydło? — tzn. zwierzęta trawożerne?

    • Łukasz Łuczaj napisał(a):

     oczywiście że zbędne. Bydło jadłoby np. koniczynę, liście drzew czy inne rośliny dwuliścienne. Trawy są brzydkie i mam na nie alergię. Nie wiem dlaczego ale w górach Qinling w chinach, kimat podobny do naszego prawie wogóle nie mam traw, jak jest murawa to SAME kwiaty. Jak przyjeżdżam z Chin albo tropików pierwsze co mi się w Polsce rzuca w oczy to ta za przeproszenie k…. trawa. Na trawnikach i przydrożach. Nie mogę na to patrzeć.

 • canislupus napisał(a):

  Piękna!
  Byłem w szoku jak piękne łąki znaleźć można na polach między Białobrzegami a Odrzykoniem, polecam!

 • hucul napisał(a):

  Jest Pan Wielki !!!!
  Na widok ogrodu z gładko przystrzyżoną murawą, obsadzonego tujami dostaję gęsiej skórki z obrzydzenia a jest ich w naszym kraju dziesiątki tysięcy.
  Jakaś chora estetyka zalewa nasz piękny kraj. Jest Pan ostoją normalności.

  Głęboki szacunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *