Ochronić zadrzewione pastwiska

cof

Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się ostatnio przeciekawa międzynarodowa konferencja

http://www.woodscapes.ur.edu.pl/

„Wooded rural landscapes in Central and Eastern Europe: biodiversity, cultural legacy and conservation.” organizowana z pomysłu i pod przewodnictwem dr hab. Andrzeja Bobca, prof. UR.

Pisałem już kiedyś o łąkach leśnych:

Łąka Leśna – zapomniany ekosystem

Dzisiaj wracam do prawie tego samego tematu – zanikających zadrzewionych pastwisk, bo temu poświęconych było najwięcej wykładów na konferencji. Roślinność pastwisk ucierpiała wyjątkowo. Większość bogatych w gatunki roślin pastwisk została opuszczona i zarosła lasem, lub też wykasza się je, co zupełnie zmienia ich roślinność. A już najbardziej narażoną formą pastwisk są te z pojedynczymi dużymi drzewami. Kiedyś takie pastwiska istniały w większości krajów Europy. Dzisiaj są rzadkością.

Podczas wycieczek terenowych na konferencji zwiedziliśmy relikt porosłego starymi dębami pastwiska w Kalwarii Pacławskiej, ale także odbyliśmy wyprawę na Węgry, gdzie pokazano nam przepiękne pastwiska ze starymi dębami w Górach Bukowych i w Górach Matra. Niektóre z dębów miały ponad 200 lat. I co ciekawe na tym terenie występuje aż 4 gatunki dębów – najczęściej omszony i frędzelkowaty (burgundzki), ale też bezszypukowy i szypułkowy.

Gośćmi konferencji byli, m.in. Frans Vera z Holandii, znany ekolog, twórca kontrowersyjnej teorii, że tereny bezleśne utrzymywały się naturalnie w Europie Zach. dzięki dużym kopytnym i bez ich znacznego pogłowia dąb ma utrudnione odnawianie (i autor książki: „Grazing ecology and forest history”), Keith Kirby z Oxfordu, oraz znani węgierscy ekolodzy Zsolt Molnár i Péter Szabó. W konferencji brali też udział członkowie brytyjskich organizacji chroniących stare drzewa, m.in. the Woodland Trust.

Mnie krajobrazy zadębionych pastwisk powaliły swoją idyllicznością i byciem jakby krajobrazami mojej duszy, czymś głęboko osadzonym w naszym instykcie, może reliktem sawanny skąd pochodzimy…

Dąb burgundzki

 

stary jarząb brekinia, a poniżej kilka widoków z Gór Bukowych

 

stary dąb omszony – G. Bukowe

 

halucynogenne kołpaczki na łajnie krowim

szare bydło węgierskie

 

pasterz

 

stary dąb omszony

 

Dr Frans Vera, po lewej, w Pietruszej Woli

 

 

 

4 Comments

 • Ewa napisał(a):

  Co dzieje się z dębami? Od kilku lat nie można znaleźć zdrowego listka do kiszenia ogórków. Wszystkie z mączniakiem. Co roku jest gorzej. Czy czeka je plaga podobna do tej dotyczącej kasztanowców?

 • sasa napisał(a):

  Bardzo fajna koncepcja. Zastanawiam się nad taka kwestią. Co jest naturalne: gęsty las czy łąka z kilkma drzewami?

  • Łukasz Łuczaj napisał(a):

   Pisze o tym dużo Frans Vera w swoich książkach. Wg jego koncepcji dawniej w Europie było tak dużo zwierząt, że wygryzały polany przypominające sawannę.

 • Beata napisał(a):

  Zadrzewione pastwiska…………..fajnie,że ktoś poruszył ten temat.Dla mnie -ważny,nie z powodu dębów i ładnie przystrzyżonych owieczek.
  Mieszkam od paru lat na południowym stoku góry w Beskidzie-mam 2 konie rasy wielkopolskiej i kozy,pastwiska są dotacyjne,więc muszą być „wygolone”…i są.Niestety zadrzewienie,źle wychodzi na zdjęciach z góry-wyglądają jak dotacyjne nieużytki.Osobiście i tak zostawiam,bo cień w górach, w lecie-dla mnie NAJWAŻNIEJSZY,ale większość niestety czyści do zera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *