Ostrokrzew – zaskakujące wnioski po zimie

 

Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) to przepiękne małe drzewko o zimozielonych liściach. Szczególnie ślicznie wygląda w zimie, ze swymi czerwonymi jagodami i ciemnozielonymi listkami na tle śniegu. Mowa oczywiście o osobnikach żeńskich, bo roślina ta jest dwupienna, więc męskie okazy nie mają owoców.

Ostrokrzew kolczasty występuje dziko w zachodniej i południowej Europie, w krajach i regionach o wilgotnym klimacie i niezbyt zimnych zimach, gdyż nie znosi dużych i długich mrozów. Jest pospolitym składnikiem podszytu lasów liściastych na Wyspach Brytyjskich, we Francji i w części Niemiec. Jego naturalny zasięg sięga dokładnie do pn.-zach. granicy polskiej, gdyż ostrokrzew znajdziemy w przybałtyckich lasach Niemiec.

Gatunek ten jest uznawana za roślinę trudną, która dobrze rośnie jedynie w zach. Polsce, w obszarach o łagodnych zimach. Dużo jednak zależy od mikroklimatu. Ostrokrzew należy uprawiać w luźnym drzewostanie, który osłania go od mrozów, wiatrów oraz bardzo dla niego szkodliwych słonecznych ciepłych dni po dłuższym okresie mrozów. Jeśli zapewnimy mu takie warunki, możemy go uprawiać w całej Polsce, szczególnie że nasz klimat nieco się ocieplił. Tym bardziej że lubi kwaśne gleby, które u nas są takie częste.

Ja byłem bardzo sceptycznie nastawiony do uprawy tego pięknego drzewa w moim ogrodzie na Pogórzu Karpackim. Siedem lata temu posadziłem dwa okazy i rosną wyśmienicie. Posadziłem też w ogrodzie kilka okazów ostrokrzewu Meservy Ilex meservae, . napospolitszego ostrokrzewu w naszych centrach ogrodniczych. Jest to krzyżówka ostrokrzewu pospolitego z ostrokrzewem sachalińskim Ilex rugosa. Dzięki domieszce genów z mroźnego Sachalinu takson ten jest dużo odporniejszy na mrozy od I. aquifolium. Przez kilka lat też rósł świetnie (choć największemu osobnikowi marcowe słońce spaliło kiedyś wszystkie liście…). No i przyszła zima 2016/2017. Przez kilka dni temperatury u mnie oscylowały między -20 i -25 C. Śniegu było ok. 60 cm. I co się okazało? Ostrokrzew kolczasty świetnie przezimował, ma zieloniutki liście, nawet te gałązki, które były ponad śniegiem. Tymczasem I. meservae został prawie całkowicie zjedzony przez jelenie, które skrzętnie ominęły o. kolczasty ! A już go miałem wysadzać w lesie w większej ilości jako odporniejszego na mrozy. Okazało się jednak, że przez to że ma dużo mniej kłujące liście jest łatwym łupem dla zwierząt. Zwierzęta zresztą lubią i liście ostrokrzewu pospolitego, jednak nie mogą się dobrać do nich przez to, że są kłujące. Kłujące liście ostrokrzew rozwija jednak tylko do wys. ok. 2 m. Powyżej liście robią się owalne, bez ostrych zakończeń. Takie liście stosowano w Wielkiej Brytanii jako zimową karmę dla bydła. Jaki więc wniosek? Jeśli chcesz naturalizować ostrokrzew, w miejscach nieogrodzonych masz większą szansę z ostrokrzewem kolczastym, zapewnij mu tylko dobry mikroklimat.

Rozmieszczenie naturalnych stanowisk ostrokrzewu kolczastego w Europie Giovanni Caudullo - Guerrero Hue, N., Caudullo, G., de Rigo, D., 2016. Ilex aquifolium in Europe: distribution, habitat, usage and threats. In: San-Miguel-Ayanz, J., de Rigo, D., Caudullo, G., Houston Durrant, T., Mauri, A. (Eds.), European Atlas of Forest Tree Species. Publication Office of European Union, Luxembourg. CC BY 4.0

Rozmieszczenie naturalnych stanowisk ostrokrzewu kolczastego w Europie Giovanni Caudullo – Guerrero Hue, N., Caudullo, G., de Rigo, D., 2016. Ilex aquifolium in Europe: distribution, habitat, usage and threats. In: San-Miguel-Ayanz, J., de Rigo, D., Caudullo, G., Houston Durrant, T., Mauri, A. (Eds.), European Atlas of Forest Tree Species. Publication Office of European Union, Luxembourg. CC BY 4.0

  ostrokrzew meservy DSC02960Ostrokrzew Meservy objedzony przez jelenie…

ostrokrzew kolczasty DSC02963… a ostrokrzew kolczasty nietknięty.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *