Sen-trawa i rośliny w snach

Czy śniły Ci się kiedyś jakieś rośliny? Wyraziste kwiaty, zioła, drzewa czy owoce? Chciałbym to opisać. Przygotowałem specjalną krótką ankietę. Jej wypełnienie zajmie Ci 5 min. Bardzo interesuje mnie jakie gatunki śnią się ludziom. Oczywiście rośliny nie są pewnie częstym gościem, ale kto to wie… Ja miałem w życiu kilka wyrazistych snów z roślinami. Oczywiście jeśli śnił się Wam TYLKO las, bez rozróżnienia co to jest, to się nie liczy. Będę wdzięczny za udział w ankiecie.

http://www.ankietka.pl/ankieta/175776/rosliny-w-snach.html

Na zdjęciu powyżej widzicie sasankę zwyczajną (Pulsatilla vulgaris), roślinę, którą wschodni Słowianie nazywają сон трава, czyli son-trawa, dosł. sen-trawa – zioło snów. Ciekawe czy dlatego, że była rośliną mocy, czy dlatego, że pomagała zasnąć (w legendach o sen-trawie sprowadza długi magiczny sen). W wielu krajach Europy pije się wieczorem herbatkę z rumianku lub lebiodki pospolitej, aby mieć dobre sny. Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) nosi nawet nazwę „dobra myśl” w wielu jęz. słowiańskich (np. czeskim i słoweńskim), podobnie w gwarach góralskich.

Tematem zioła snu, sen-trawy, zajmowała się dr Wioleta Wenerska, autorka bardzo ciekawej książki „Zioła dziwy z literackiego zielnika romantycznego” (Lublin 2005). Autorka wylicza szereg utworów, także polskich, w których pojawia się ten motyw, np. Józefa Bohdana Zaleskiego, Antoniego Józefa Glińskiego (Bajarz polski) oraz Józefa Ignacego Kraszewskiego (Lublana).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *