Zioła z romantycznej „księgi natury”

Dzisiaj chciałbym Wam polecić niesamowitą i inspirującą książkę! Jest nią ciekawy tom o ziołach magicznych i leczniczych występujących w polskiej literaturze XIX wieku. Autorka – literaturoznawca dr Wioleta Wenerska z Warszawy – w sposób niezwykle malowniczy kreśli bardzo silną obecność roślin w naszej literaturze romantycznej. Ta niewielka książka ucieszy duszę każdego miłośnika ziół i jest wspaniałym pomysłem i na prezent i na wakacyjną lekturę. Oczarują Was wspaniałe cytaty o roślinach, które pewnie macie w ogródku.

Autorkę książki poznałem jeszcze kilka lat temu i po przeczytaniu jej pierwszej książki zaprosiłem jako prelegentkę na konferencję „Dzikie rośliny jadalne – zapomniany potencjał natury”, która odbyła się w Bolestraszycach w roku 2007. Powstał z tej konferencji ciekawy tom, a w nim także rozdział dr Wenerskiej o dzikich roślinach jadalnych w literaturze, gdzie m.in. wygrzebała wiele ciekawych wierzeń dotyczących paprotki zwyczajnej i jej związku z dziwożonami: http://luczaj.com/bolestraszyce.htm

W zeszłym roku dr Wenerska prowadziła też zajęcia na naszym studium ziołoznawczym na Uniwersytecie Rzeszowskim i jej wykład bardzo podobał się studentom.

Książkę można zakupić na stronie autorki (cena 25 zł): http://www.ziola.swiatmagii.waw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.