Gdzie są najstarsze dęby w Polsce? W r. 2009 Paweł Zarzyński i Robert Tomusiak pomierzyli i odwiedzili najgrubsze dęby w Polsce i napisali ich monografię, która jest dostępna pod tym linkiem:
http://www.ptd.pl/ptd/wp-content/download/2009/117-127.pdf
Najgrubszym i przypuszczalnie najstarszym dębem Polski okazał się dąb Napoleon w Mielnie w woj. lubuskim. Niestety dąb ten zostałw r. 2011 spalony przez wandali! W naszym kraju znajduje się ok. 500 dębów o obwodzie pnia powyżej 6 m. W roku 2000 było aż 114 dębów o obwodzie powyżej 7 m. Okazuje się, że aż trzy z 11 najgrubszych polskich dębów (bo nie liczę Napoleona) znajdują się w woj. podkarpackim: Chrześcijanin w Januszkowicach k. Brzostka (pow. dębicki), Poganin w Węglówce, k. Krosna (pow. krośnieński) oraz dąb przy cerkwi w Rudce w pow. przeworskim. Trudno wytłumaczyć dziwne rozmieszczenie tych 12 najstarszych dębów: grupują się głównie w zachodniej i północnej Polsce oraz w podkarpackim, za wyjątkiem dębu Bartka (świętokrzyskie) i jednego dębu w mazowieckim. Żadnego tak starego dębu nie mają natomiast małopolskie, śląskie, podlaskie, lubelskie i łódzkie! Może stare dęby wskazują dobre miejsca do życia? Jeśli tak jest, to mam niezłą miejscówkę… Przy miejscu gdzie mieszkam mam dęba o obw. 6 m (przy cerkwi w Rzepniku, na zdjęciu u góry), 6 km dalej mam Poganina (na liście 12 największych), a z drugiej strony w odległości 25 km mam Chrześcijanina (też na liście największych). Nie dość tego, najstarszy dąb na Słowacji, mierzący 12 m obwodu znajduje się też niedaleko, w miejscowości Dubinne koło Bardejova! (http://vas.cas.sk/clanok/3023/najstarsi-strom-slovenska-ma-850-rokov-prezil-vojny-aj-uder-blesku.html). Mogę więc powiedzieć, że mieszkam w krainie starych dębów. Aby podtrzymać tę sytuację żadnych dębów w swoim lesie nie wycinam i traktuję je jak święte. Wycinam za to inne drzewa dookoła nich i pozwalam im rozwinąć mocne korony i grube pnie.
Fot. Dąb Poganin w Węglówce k. Krosna, wiek ok. 700 lat – jeden z najzdrowszych starych dębów w Polsce
Powyżej tabela z artykułu Zarzyńskiego i Tomusiaka. Niestety trochę nieaktualna, bo w r. 2011 nieznani sprawcy spalili nr 1 na liście – dąb Napoleon: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20110423%2FPOWIAT16%2F733834436
Przeglądam właśnie książkę 'Najstarsze drzewa w Polsce’ Cezarego Pacyniaka. Zinwentaryzował on wiele starych drzew w Polsce ze stanem na rok 1984. Od tamtego czasu trochę dęby urosły. Dąb w Bąkowie miał wówczas 942 cm.
To jest czasem różnica w interpretacji – wystarczy zmierzyć o 1 cm wyżej lub niżej i inny wynik. Poza tym te stare drzewa też rosną. A natomiast dąb Chrześcijanin zmalał, bo powiększa mu się dziupla…
Piękne drzewa. Przypominam jednak wszystkim miłośnikom dębów, że obwód nie jest wyznacznikiem wieku drzewa. Mamy jeszcze coś takiego jak dendrochronologia…
No tak, ale one mają zwykle dziuple w środku. Trudno więc stwierdzić wiek dokładnie. Wiadomo że te najstarsze dęby mają po 650-800 a nie 1000 lat jak się niektórym wydaje.
Napoleon spłonął w listopadzie 2010. Za najstarszy dąb w Polsce uważa się (podaję za leśnikami) Chrobrego z Piotrowic k. Szprotawy; to granica lubuskiego i Dolnego Śląska. Chrobry palił się w listopadzie zeszłego roku; jeszcze nie wiadomo, czy przeżył pożar.
To straszne! Poziom wandalizmu i braku szacunku do drzew jest niewiarygodny. Spalić dwa największe dęby w Polsce…
Był dąb w parku ok 600 letni Łękach Górnych. Był w środku pusty. Jacyś wandale podpali.
Oczywiście pozostali nieuchwytni ci sprawcy, ale oni z daleka nie byli.
Drzewa są święte. Zwłaszcza te, które pamiętają naszych pradziadów i dawne dzieje.
Gdy słyszę informacje na temat starych drzew to tak jakbym o rodzinie słyszała. Jeszcze dokładnie tego nie rozumiem, dlaczego są takie dla mnie ważne.
pozdrawiam wszystkich wielbicieli i znawców Drzew
Lena
Dziwne, że w internecie nic nie ma o prawdziwie najstarszych dębach w Polsce, liczących około 950 lat, położonych w Górecku Kościelnym (gmina Józefów) w woj. lubelskim. Badania wieku tych dębów były przeprowadzane parę razy.
Dębów w Rudce już nie ma, zostały wycięte. „Niech sobie pan konserwator postawi obok łóżko i tam śpi.”
co do lubelszczyzny to jest Bolko
Ciekawe jaki najstarszy dąb czerwony w Polsce? W ramach ciekawostki w Tarnowie była dyskusja nad dekomunizacją dębu, posadzonego na 35 PRL. Dąb posadzony przez komunistów pochodzi jest amerykański. Nikt drzewa nie utnie – zostanie tylko tablica zdemontowana.
a to ciekawe pytanie. największy jaki ja widziałem rósł w Zimnej Wodzie w parku, koło Jasła
Dalej rośnie ten Dąb?
W Żdzarach (powiat Dębicki) jest aleja z Dębów Amerykańskich które są pomnikami przyrody. We wsi Jodłówka Wałki Dąb Czerwony rośnie na cmentarzu z I Wojny Światowej posadzony prawdopodobnie 1915 roku przez Austryjaków.
Tradycja wieszania kapliczek na drzewach pochodzi z Litwy. By uchronić stare drzewa w Świętych Gajach po chrzcie Jagiełły. Wieszano symbole Nowej Wiary. Niejednokrotnie dęby, lipy czy sosny na których były zawieszone obrazy czy krzyże z całego lasu ostały się przed toporem czy piłą. Jak by ucięto takie drzewo to narażano się na gniew Niebios. Istnieje podanie: gdy jednak postanowiono uciąć drzewo ze świętym Onfurym – upadając zabiło dwóch drwali.
a DĄB w Wolce Łetowskiej to dopiero okaz
Ps z Weryni tak blisko
A dąb Bolko w Hniszowie nad Bugiem powiat Chełmski. Ma 870 cm i jest datowany na 700 lat i ma piękną super zachowana korone
Dąb Bolko. Hniszów gm. Ruda Huta, woj. Lubelskie. 8.60 m obwodu, ok. 640 lat…
Dąb w Jaźwie ma ponad 7m obwodu. Woj. Mazowieckie. Żywy co roku dużo żołędzi
51.45217157735735, 19.63971819280135 są to współrzędne do ogromnego, starego dębu, który odnalazłem pod wsią Władysławów (pow. piotrkowski, woj. łódzkie). Nie jestem pewny, ale może być on zagrożony przez lokalną działalność rolniczą? Jeśli ktoś zna się na rzeczy, proszę o przyjrzenie się tej sprawie.
Pozdrawiam
Proszę sprawdzić tu: https://www.rpdp.hostingasp.pl/ czy go nie ma
W Śląskim nie ma starych dębów? Weź się pan schowaj z takimi informacjami!
Aż się pisać w tym grajdole nie chce. Najpierw poszperać, potem dezinformację rozpowszechniać. Kończyce Wielkie „Mieszko” (ponad 750 lat).
Pies