“Kuracja roślinna”, zapomniany zielnik Leonarda de Verdmon Jacquesa

Wiele starych książek o ziołach i poradników jest dziś zupełnie zapomnianych. Chciałbym pochwalić się, że drukarnia i wydawnictwa mojego ojca wydały ostatnio reprint ciekawego poradnika zielarsko-medycznego. Jest to dzieło Leonarda de Verdmon Jacquesa „Kuracja roślinna”. Jej autor, pochodzący z Łęczycy, żył w latach 1861 – 1930, był cenionym krajoznawcą, badaczem historii i dziennikarzem. Napisał i wydał szereg publikacji popularno-naukowych, m.in. „Łęczyca i Tum”, „Szkic historyczny Lublina”, „Częstochowa i okolice”, „Busko i okolice”. Jego najbardziej znaną  pracą jest „Monografia miast i miasteczek w Królestwie Polskim”. Interesował się również zagadnieniami ziołolecznictwa, czego efektem była książka „Zioła lecznicze. Opis i zbieranie. Apteczka domowa”. Zwieńczeniem badań nad tą problematyką stała się publikacja „Kuracja roślinna”, która zyskała ogromną popularność i doczekała się trzech edycji. Wydanie z 1936 roku posłużyło Krośnieńskiej Oficynie Wydawniczej do przygotowania reprintu.

Książka zawiera kompendium wiedzy, obejmującej zasady funkcjonowania organizmu człowieka, opis chorób i różnych dolegliwości oraz sposoby leczenia naturalnego, z zastosowaniem ziół. W pozycji tej opisano 245 roślin o właściwościach, a teksty wzbogacone zostały 48 barwnymi tablicami i 120 rysunkami. Jakość ilustracji jest znakomita, ułatwiają one rozpoznanie poszczególnych gatunków roślin.

Terapia roślinna przedstawiona jest w sposób jasny i prosty, zrozumiały dla wszystkich. Polecając tę pozycję szerokiemu gronu odbiorców wyrażamy nadzieję, że spotka się ona z dużym zainteresowaniem, na które z pewnością zasługuje. Pamiętajmy, że jest to wiedza sprzed prawie 100 lat jednak wiele pomysłów na kuracje ziołowe jest aktualnych i dzisiaj.

Aktualna cena i wysyłka, patrz strona wydawnictwa: http://www.kow.net.pl/

Przykładowe strony z książki:

str278 zmn

str 279 zmn

tabl 35 zmn tabl 34 zmn  str 336 zmn str 337 zmn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.