„Kuracja roślinna”, zapomniany zielnik Leonarda de Verdmon Jacquesa

Wiele starych książek o ziołach i poradników jest dziś zupełnie zapomnianych. Chciałbym pochwalić się, że drukarnia i wydawnictwa mojego ojca wydały ostatnio reprint ciekawego poradnika zielarsko-medycznego. Jest to dzieło Leonarda de Verdmon Jacquesa „Kuracja roślinna”. Jej autor, pochodzący z Łęczycy, żył w latach 1861 – 1930, był cenionym krajoznawcą, badaczem historii i dziennikarzem. Napisał i wydał szereg publikacji popularno-naukowych, m.in. „Łęczyca i Tum”, „Szkic historyczny Lublina”, „Częstochowa i okolice”, „Busko i okolice”. Jego najbardziej znaną  pracą jest „Monografia miast i miasteczek w Królestwie Polskim”. Interesował się również zagadnieniami ziołolecznictwa, czego efektem była książka „Zioła lecznicze. Opis i zbieranie. Apteczka domowa”. Zwieńczeniem badań nad tą problematyką stała się publikacja „Kuracja roślinna”, która zyskała ogromną popularność i doczekała się trzech edycji. Wydanie z 1936 roku posłużyło Krośnieńskiej Oficynie Wydawniczej do przygotowania reprintu.

Książka zawiera kompendium wiedzy, obejmującej zasady funkcjonowania organizmu człowieka, opis chorób i różnych dolegliwości oraz sposoby leczenia naturalnego, z zastosowaniem ziół. W pozycji tej opisano 245 roślin o właściwościach, a teksty wzbogacone zostały 48 barwnymi tablicami i 120 rysunkami. Jakość ilustracji jest znakomita, ułatwiają one rozpoznanie poszczególnych gatunków roślin.

Terapia roślinna przedstawiona jest w sposób jasny i prosty, zrozumiały dla wszystkich. Polecając tę pozycję szerokiemu gronu odbiorców wyrażamy nadzieję, że spotka się ona z dużym zainteresowaniem, na które z pewnością zasługuje. Pamiętajmy, że jest to wiedza sprzed prawie 100 lat jednak wiele pomysłów na kuracje ziołowe jest aktualnych i dzisiaj.

Aktualna cena i wysyłka, patrz strona wydawnictwa: http://www.kow.net.pl/

Przykładowe strony z książki:

str278 zmn

str 279 zmn

tabl 35 zmn tabl 34 zmn  str 336 zmn str 337 zmn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.