Na łąkach i trawnikach często widzimy koniczynę. I dlatego dostaję pytania: dlaczego w Pana w mieszankach łąk kwietnych nie ma koniczyny?
W Polsce pospolicie występuje kilka gatunków z tego rodzaju. Najczęściej widzimy koniczynę łąkową Trifolium pratense o różowych kwiatach i koniczynę białą (rozesłaną) Trifolium repens o kwiatach białych. Są to masowo produkowane przez firmy nasienne tanie gatunki pastewne.
Koniczyna łąkowa występuje na łąkach kośnych, zwykle takich częściej koszonych, dwu, 3 czy czterokośnych.
Natomiast koniczyna biała jest gatunkiem typowym dla żyznych, ale silnie użytkowanych pastwisk. Jest to gatunek niższy, który dobrze znosi i lubi częste koszenie i masowo występuje na trawnikach
Kilkanaście lat temu używałem ich w swoich założeniach łąk kwietnych. Niestety zauważyłem, że często szybko zaczynały dominować w łące kwietnej, a klientom kojarzyły się z czymś tanim i byle jakim. Oczywiście ja tak o koniczynie nie myślę! To piękne rośliny stanowiące bazę pokarmową dla trzmieli i powinniśmy je propagować. Uległem jednak odczuciom klientów. Czy jednak zawsze koniczyna zdominuje nam łąkę kwietną? Oczywiście nie. Ale zdarza się to często i musimy się z tym pogodzić. Nie oznacza to, że wyeliminuje inne gatunki, ale musimy się liczyć z tym, że nawet 1% domieszki koniczyny zakończy się po 1-2 latach dywanem tych roślin, szczególnie jeśli łąkę będziemy kosić częściej niż 2 razy w roku.
Polecam jednak koniczynę do dużych założeń łąk kwietnych, jako kolorowy ekologiczny „wypełniacz” na duże przestrzenie…. Przestrzegam tylko przed mieszankami pastewnymi koniczyn z trawami, które zawierają agresywne trawy takie jak tymotka czy kupkówka, których szybko rosnące wysokie pędy źle wyglądają na łące kwietnej. Kupujemy po prostu koniczynę osobno i mieszamy z innymi kwiatami dwuliściennymi rosnącymi na łąkach i ewentualnie dodajemy kostrzewy czerwonej. Jest to częsta w produkcji trawa o niewielkich delikatnych źdźbłach, która ładnie wygląda na łące kwietnej.
Oczywiście w polskiej florze mamy trochę innych częstych gatunków koniczyny np. Trifolium medium, T. alpinum, T, montanum czy różne drobne gatunki o kwiatach żółtych. Każdy z nich ma specyficzne, inne wymagania siedliskowe. Kilka obcych gatunków koniczyny jest uprawianych u nas na przykład jednoroczna koniczyna krwistoczerwona T. incarnatum.
Dziekuje za artykul I ciekawie rady jak zawsze przydatne do tworzenia laki…pozdrawiam.
Korczyna jest w stanie zdominować nawet perz
chyba „koniczyna”?
Obok mojego domu jest łąka, która nie była koszona przez właściciela około 15 lat. Jest tam mnóstwo roślin, samosiejek, dodatkowo pełno tam owadów i zwierzyny dzikiej. I jak tu żyć :) gdy sarny każdego roku porą zimową obgryzają wszystko co posadzone koło domu do gałązek. Pozdrawiam z okolic Frysztaka.
Moim marzeniem jest łan koniczyny pagórkowej, wg mnie najszlachetniejszej z koniczyn ale jak ją zdobyć ? Importuję sobie czasem fragmenty darni z T.montanum ale bardzo opornie to idzie :)
Dzień dobry,
Czy można siać białą mikrokoniczynę wraz ze stokrotką pospolitą? Czy koniczyna nie zdominuje stokrotki? Czy lepiej siać je osobno?
nie mam dośw. z mikrokoniczyną, ale taka normalna może ją zdominować. Siałbym w 2 częściach trawnika i zobaczył
Moja łąka kwietna zasiana w 2021 została praktycznie całkowicie zdominowana przez koniczynę. Czy da się coś z tym zrobić? Czy jest sens dostać? Czy wcześniej w jakiś sposób przygotować podłoże? Proszę o radę. Marzy mi się wydoka łąka pełna kwiatów, a nie sama koniczynę.
Moja łąka kwietna zasiana w 2021 została praktycznie całkowicie zdominowana przez koniczynę. Czy da się coś z tym zrobić? Czy jest sens dostać? Czy wcześniej w jakiś sposób przygotować podłoże? Proszę o radę. Marzy mi się wydoka łąka pełna kwiatów, a nie sama koniczynę.
ja bym płytko zaorał i dosiał