„Rośliny trujące Pomorza” – ciekawostka bibliofilska

Nakładem  Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie ukazała się ciekawa pozycja z zakresu botaniki historycznej . Poniżej opis książki przesłany mi przez Pana Mikołaja Radomskiego, etnologa z tego Muzeum.
„Rodzime rośliny trujące do użytku szkół miejskich i wiejskich. Zbiór mniejszy” (1811) oraz „Rodzime rośliny trujące i takie, które szkodzą zwierzętom domowym. Zbiór większy” (1812), autorstwa pastora z Budowa – Georga Gotthilfa Jacoba Homanna (1774-1851) – należą do najstarszych zachowanych do dziś zielników (herbarium vivum) z terenu Pomorza. Stanowią prawdopodobnie część większych zbiorów, które ów pastor, uznawany za ojca niemieckojęzycznego pomorskiego piśmiennictwa botanicznego, sporządził na początku XIX wieku. Oryginały tychże zielników przechowywane są w Herbariach Akademii Pomorskiej w Słupsku SLTC (Kleinere Sammlung) i Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku GDMA (Groeßere Sammlung). W zbiorze mniejszym autor umieścił 25 kart z zasuszonymi roślinami naczyniowymi, a w zbiorze większym – 45. Każdą z roślin pastor opatrzył opisem zawierającym jej miejsce występowania, działanie trujące oraz podał odtrutkę w przypadku spożycia przez ludzi lub zwierzęta.

Wydawnictwo podzielone jest na dwie części.  W pierwszej znajduje się krótkie naukowe wprowadzenie do zielników i biografia pastora. Część drugą – zasadniczą – stanowią oba zbiory roślin trujących. W publikacji znajdują się reprodukcje wszystkich zapisanych kart z obu zielników. Obok oryginalnego nazewnictwa roślin naczyniowych i grzybów, wprowadzona została współczesna nomenklatura naukowa. Przetranskrybowane bez większych ingerencji redakcyjnych i przetłumaczone opisy zostały wzbogacone o ilustracje roślin, wykonane akwarelami. Wydawnictwo jest dwujęzyczne (polski/niemiecki)

tytuł: Rośliny trujące Pomorza
autor: Georg Gotthilf Jacob Homann
redakcja: Mikołaj Radomski
wydawca: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-944868-4-6
liczba stron: 192
format: 33×20 cm
oprawa twarda

cena 35 zł

książkę można zamówić przez stronę Muzeum: http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/wydawnictwa

rtp1

rtp2

 

rtp3
strona z książki (powyżej) i karta z zielnika (poniżej)

rtp4

 

rtp5

strona z książki (powyżej) i karta z zielnika (poniżej)

rtp6

1 Comment

  • Krystyna pisze:

    Fantastyczne! I jak pobudza wyobraźnię! Od dzieciństwa zachwycam się chwastami i rosnącym jedynie z Bożą pomocą zielskiem. Dziękuję i pozdrawiam, Krystyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.