Spacer dzikie rośliny i etnobotanika na Podlasiu

Już 19 maja 2023, godz. 10-13, zbiórka przy wejściu do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, który znajduje się 2 h jazdy od Warszawy i 1.20 h od Białegostoku.

Spotykamy się o 10ej. Udział w warsztatach tylko po uprzedniej rejestracji (lukasz.luczaj@interia.pl, koszt biletu 290 zł plus bilet do muzeum we własnym zakresie, przedpłata bezzwrotna na konto: ETNOBOTANIKA Łukasz Łuczaj, Rzepnik 20A, 38-471 Wojaszówka nr konta 16 1500 1490 1214 9004 8029 0000). ). W czasie zajęć będziemy spacerować po Ciechanowcu i oglądać florę roślin leczniczych i jadalnych. Nie przewidujemy gotowana, ale będziemy zbierać rośliny tak, żeby od razu nadały się do użycia po przyniesieniu do domu, więc można sobie zabrać kosz lub worek.

Koniec maja to fantastyczny okres na poznawanie dzikich warzyw – większość z nich jest jeszcze miękka, a kwitnie już wiele gatunków łąkowych. Podczas takiego 3-godzinnego spaceru odkryjesz ogrom bogactwa jadalnej flory Polski.

Ciechanowiec to miejsce szczególne, tu urodził się, zmarł i działał polski botanik i etnobotanik, autor Dykcyonarza Roślinnego, ks. Krzysztof Kluk.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Krzysztof_Kluk

Dzieło to było pierwszym poradnikiem roślin użytkowych, który czytałem i który zafascynował mnie jako studenta biologii do pójścia w kierunku etnobotaniki. Podlasie to także miejsce szczególne – stąd pochodzi rodzina mojego ojca. Łuczajowie to polska podlaska szlachta zaściankowa, moi przodkowie od średniowiecza mieszkają w tej samej okolicy, sygnują się herbem Jastrzębiec. W roku 1939 część mojej rodziny zorganizowała ostatnie pospolite ruszenie w Rzeczpospolitej, wyciągając ze strychu chorągiew rodową i idą na Moskali. Na Podlasiu, w Puszczy Białowieskiej spędziłem też kilkanaście miesięcy, m.in. robiąc pracę magisterską. Miło więc będzie znowu powrócić do krainy przodków.

1 Comment

  • Piotr pisze:

    Dziękuję za zaproszenie. Z miłą chęcią udał bym się na spotkanie lecz niestety inne plany (praca) a nade wszystko odległość nie pozwalają mi na wzięcie udziału w wydarzeniu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.