Zarysy lecznictwa ludowego na Rusi południowej: nowy ciekawy reprint zielarski

Krośnieńska Oficyna Wydawnicza, spółka mojego ojca, od kilku lat drukuje reprinty najważniejszych polskich dzieł o charakterze etnobotanicznym lub zielarskim. Wydaliśmy już Maurizia, Syreniusza, de Verdmon Jacquesa.  Mam przyjemność oznajmić wydanie kolejnego dzieła: Zarysy lecznictwa ludowego na Rusi południowej. Jego autor, Julian Talko-Hryncewicz herbu Iłgowski (ur. 1850 w Rukszanach koło Kowna na Litwie, zm. 1936 w Krakowie), był polskim lekarzem, antropologiem i etnografem, jak też archeologiem-amatorem i badaczem Syberii, profesorem Uniwersytetu Wileńskiego i Jagiellońskiego.

Książka Zarysy lecznictwa ludowego na Rusi południowej, wydana w Krakowie w 1893 r., jest najwybitniejszym i najbardziej znanym dziełem tego autora. Talko-Hryncewicz rozpoczął swoją karierę jako lekarz w niewielkiej miejscowości Zwinogródka w guberni kijowskiej, a Zarysy są zapisem z jego pracy medycznej i pobytu wśród ludu. Wydawana pozycja jest dziełem unikalnym. Jest opisem lecznictwa tradycyjnego na ukraińskiej wsi w XIX wieku, lecznictwa pełnego magii i przesądów. Autor zapisał także wiele informacji o używanych tam roślinach leczniczych. Często cytuje dokładnie wypowiadane wtedy zaklęcia magiczne i ze szczegółami opisuje różne zabobony. W etnograficznej literaturze europejskiej mamy bardzo mało pozycji tak obszernych i kompletnych dotyczących lecznictwa tradycyjnego  jakiegoś regionu.

Książka zainteresuje na pewno każdego miłośnika etnografii, lecznictwa tradycyjnego i zielarstwa.

Książka jest w twardej oprawie, z wstążeczką do zakładania stron, ma wraz z indeksami 524 strony.

Mam nadzieję że książka znajdzie się w ciągu kilku dni na witrynie KOW (www.kow.net.pl). Można ją jednak już wstępnie zamówić wysyłając maila do firmy na rysialucz@interia.pl (cena 60 zł plus cena wysyłki, przedpłata lub na konto, proszę pytać o szczegóły na podanego maila).

1 Comment

  • Fugi pisze:

    Właśnie czytam. Książka daje szersze spojrzenie zarazem na świat roślin, zwierząt, jak i wierzeń. Przesądy dotyczące śmierci pobrzmiewają do dziś – rozdział ciekawostkowy. Na stronach o zębach przepisy na higienę jamy ustnej – może coś wypróbuję? – zadziwia pomysłowość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.