Zioła z romantycznej „księgi natury”

Dzisiaj chciałbym Wam polecić niesamowitą i inspirującą książkę! Jest nią ciekawy tom o ziołach magicznych i leczniczych występujących w polskiej literaturze XIX wieku. Autorka – literaturoznawca dr Wioleta Wenerska z Warszawy – w sposób niezwykle malowniczy kreśli bardzo silną obecność roślin w naszej literaturze romantycznej. Ta niewielka książka ucieszy duszę każdego miłośnika ziół i jest wspaniałym pomysłem i na prezent i na wakacyjną lekturę. Oczarują Was wspaniałe cytaty o roślinach, które pewnie macie w ogródku.

Autorkę książki poznałem jeszcze kilka lat temu i po przeczytaniu jej pierwszej książki zaprosiłem jako prelegentkę na konferencję „Dzikie rośliny jadalne – zapomniany potencjał natury”, która odbyła się w Bolestraszycach w roku 2007. Powstał z tej konferencji ciekawy tom, a w nim także rozdział dr Wenerskiej o dzikich roślinach jadalnych w literaturze, gdzie m.in. wygrzebała wiele ciekawych wierzeń dotyczących paprotki zwyczajnej i jej związku z dziwożonami: http://luczaj.com/bolestraszyce.htm

W zeszłym roku dr Wenerska prowadziła też zajęcia na naszym studium ziołoznawczym na Uniwersytecie Rzeszowskim i jej wykład bardzo podobał się studentom.

Książkę można zakupić na stronie autorki (cena 25 zł): http://www.ziola.swiatmagii.waw.pl

1 Comment

  • Justyna pisze:

    Od zawsze interesowały mnie przyprawy i zioła jakie można używać w kuchni, i różnych dolegliwościach, jestem dziwnym przypadkiem dla lekarzy, po wielu chorobach i operacjach, ale i tak dalej używam dostępne dla mnie to co daje natura. Dziękuję, że udało mi się natrafić na tak fascynujące artykuły, którymi żyję i mam cel w życiu by pogłębiać Swoją wiedzę z którą się dzielicie. Jeszcze raz bardzo dziękuję Justyna Ś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.