W ucieczce przed mainstreamowymi zbożami zepsutymi przez współczesną naukę wracamy do starych archaicznych zbóż. To takie cool teraz powiedzieć – zrobiłem makaron z samopszy… Samopsza to najbardziej archaiczny gatunek pszenicy dostępny w handlu i rzeczywiście jest PYSZNA!
Wciąż jednak jest wiele zbóż do odkrycia. W poszukiwaniu ciekawych gatunków jadalnych przemierzam bazary i sklepiki różnych krajów i udało mi się znaleźć nową perełkę. Zboże samo. Nie, nie samo-psza, ale samo. Samo samo.
Samo to jeden z gatunków chwastnicy, uprawiany w Indiach. Inne nazwy to Jhangorana wzgórzach Garhwal, Morio / Mario / Moraiaya, , Bhagar. KuthiraiVaali (குதிரைவாளி po tamilsku), przypuszczalnie Echinochloa frumentacea Lin. U nas dziko w ziemniakach rośnie chwastnica jednostronna Echinochloa crus-galli, nazywana na wsiach dzikim prosem (samo jest traktowane czasem jako tylko odmiana tego gatunku). Jednak gdzieniegdzie w Azji wciąż uprawia się jej ulepszonych krewniaków. Długo na nią polowałem… i mam cię! Zdobyłem w orientalnym sklepiku w Szkocji.
Naszą chwastnicę też można wykorzystywać. To jedno ze smaczniejszych zbóż, które znam. Kilka razy próbowałem podpłomyków z niej robionych. Pycha!
Samopsza jest naprawdę smaczna. Dodaję do chleba na bazie mąki orkiszowej plus plaskurki. Robię też gofry. Używam od niedawna :-) Ciekawe jak smakuje samo :-)
Z ciekawością zawsze czytam Pana wpisy :) O tych „zepsutych przez naukę zbożach” jakoś wiedziałam, bo skąd tyle alergii na udoskonaloną pszenicę (gluten!)? I zastanawiam się, ile jeszcze i jakie zboża popsujemy tak, że nie będzie można ich po prostu jeść? Cała nadzieja więc w dzikich „chwastach” – że odkryjemy je na nowo :) Ma Pan zawód z przyszłością! :)
Pozdrawiam miło :)
Dziekuje za informacje o samo samo..dobrze wiedziec..Pozdrawiam.
Są dostępne książki Lost crops of Africa,free download
https://www.nap.edu/catalog/2305/lost-crops-of-africa-volume-i-grains
https://www.nap.edu/catalog/11763/lost-crops-of-africa-volume-ii-vegetables
https://www.nap.edu/catalog/11879/lost-crops-of-africa-volume-iii-fruits
https://www.nap.edu/catalog/1398/lost-crops-of-the-incas-little-known-plants-of-the