W roku 2015 dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Miłośników Przyrody Iwa i wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie udało nam się nagrać (wraz z moją siostrą reżyserką Justyną Łuczaj-Salej, dlatego piszę „nasz/nam”, gdyż ona jest głównym motorem tych programów) pięcioodcinkowy cykl programów TV pt. „Łąki i murawy – skarb przyrody Podkarpacia” popularyzujących zbiorowiska nieleśne – łąkowe, polne i pastwiskowe, przy okazji pokazując trochę dzikiej kuchni. Dobre i to!
Wielka szkoda, że nagrany kolejny cykl programów kulinarnych (piękne pięć 20 minutowych odcinków) nie może się od roku dobić do żadnej telewizji i jeszcze nigdzie nie ujrzał światła dziennego. Czy naprawdę takich programów ludzie nie chcą oglądać ;)? W rankingu Kuchnia Plus mój „Dziki Obiad” jest na drugim miejscu listy wszech-czasów, tylko za Jamie Oliverem:
http://www.kuchniaplus.pl/program/ranking-programow/-sum
Dostaję dziesiątki listów od czytelników z pytaniami o kolejne odcinki. Więc zbiorczo im odpowiadam: jestem spoza telewizyjnego światka, nie dobiję się nigdzie. W PiS też nie mam układów więc publiczna TV dalej odpada. Ale kto z drugiej strony kto, wiedza o dzikich roślinach jadalnych świetnie wpisywała by się w edukację militarną w takim niespokojnym świecie… Więc tylko to, co mogę Wam w tej chwili dać jest na youtube.
Odcinek 1 – o łąkach kośnych
Odcinek 2 – o chwastach polnych
Odcinek 3 – o trawnikach
Odcinek 4 – o murawach kserotermicznych i pastwiskach
Odcinek 5 – o łąkach zmiennowilgotnych, ziołoroślach i barszczu Sosnowskiego
Oczywiście, że chcemy oglądać, ale Pana widzowie nie są specjalnie łakomym kąskiem dla reklamodawców. Co można sprzedać komuś, kto nawet jedzenie woli wygrzebywać spod ziemi, zamiast kupić w supermarkecie?
Namawiałbym Pana na próbę z jakąś zachodnią telewizją, ale wtedy trzeba by kręcić wszystko od nowa. Za to, gdyby się Panu udało, mógłbym sobie to wygodnie obejrzeć w polskiej kablówce, pewnie nawet z polskim lektorem.
Pozdrawiam serdecznie!
po części to prawda. Ale mamy teraz trend zbieracki. Poza tym są te dodatki: oleje, przyprawy itd.
Moje gratulacje, niesamowita oglądalność.. nie rozumiem tylko co ma PiS do prywatnej stacji Kuchniaplus
„Nadawcą kanału jest ITI Neovision, a program jest dostępny na wyłączność w ofercie platformy satelitarnej Nc+ oraz w wybranych sieciach telewizji kablowej na terenie całego kraju”. Można się tylko dziwić,dlaczego ten prywatny nadawca nie kontynuuje tego cyklu, skoro ma tak wysokie notowania…
O PiS wspomniałem w kontekście ich oferty telewizji publicznej. Program o dzikich roślinach jadalnych wpisywałby się świetnie w wizję wzmocnienia obronności kraju (i piszę to bez uśmieszków).
Proszę się nie zniechęcać i dalej drążyć telewizję publiczną, jednocześnie sprawdzając patriotyzm PISu. Bez wpadania w patos – Pana przekonywujące szczerze podane informacje mają długofalowe strategiczne znaczenie (również bez uśmieszków)
To bardzo istotna uwaga! Czasy mogą być jeszcze bardzo różne. Wiedza na pewno będzie też przydatna dla prepersów! Jak najwięcej tak pożytecznych filmów.
Cudowne te dzieciaki plujące sałatką z mniszka😃. Bardzo sprytnie złożone , zgrabne , krótkie i treściwe odcinki. Życzę sukcesu .
Super, że pojawiły się filmy przybliżające wiedzę o naszej przyrodzie! Gratulacje i dziękujemy!
Ciekawi mnie, w jakim okresie można ukopać bulwek groszku bulwiastego i na jakiej znajduje się głębokości?
TVP3 Rzeszów na podstawie umowy licencyjnej z Towarzystwem Miłośników Przyrody IWA emituje wszystkie 5 odcinków w telewizji. Umowa na emisję zawarta jest na okres 5 lat czyli do końca 2020 roku.
To warto zaznaczyć. Właśnie z tym programem o łąkach się nam udało. A to o czym narzekam to zupełnie inny pięcio-odcinkowy program kulinarny, który leży w szufladzie.
Wcale mnie to nie dziwi Panie Łukaszu.
Świetny materiał, chcę więcej!
Dzieci jak to dzieci, szczere i niezawodne:)
Rewelacja :)