Nasz nowy cykl programów TV

W roku 2015 dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Miłośników Przyrody Iwa i wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie udało nam się nagrać (wraz z moją siostrą reżyserką Justyną Łuczaj-Salej, dlatego piszę „nasz/nam”, gdyż ona jest głównym motorem tych programów) pięcioodcinkowy cykl programów TV pt. „Łąki i murawy – skarb przyrody Podkarpacia” popularyzujących zbiorowiska nieleśne – łąkowe, polne i pastwiskowe, przy okazji pokazując trochę dzikiej kuchni. Dobre i to!

Wielka szkoda, że nagrany kolejny cykl programów kulinarnych (piękne pięć 20 minutowych odcinków) nie może się od roku dobić do żadnej telewizji  i jeszcze nigdzie nie ujrzał światła dziennego. Czy naprawdę takich programów ludzie nie chcą oglądać ;)? W rankingu Kuchnia Plus mój „Dziki Obiad” jest na drugim miejscu listy wszech-czasów, tylko za Jamie Oliverem:

http://www.kuchniaplus.pl/program/ranking-programow/-sum

Dostaję dziesiątki listów od czytelników z pytaniami o kolejne odcinki. Więc zbiorczo im odpowiadam: jestem spoza telewizyjnego światka, nie dobiję się nigdzie. W PiS też nie mam układów więc publiczna TV dalej odpada. Ale kto z drugiej strony kto, wiedza o dzikich roślinach jadalnych świetnie wpisywała by się w edukację militarną w takim niespokojnym świecie… Więc tylko to, co mogę Wam w tej chwili dać jest na youtube.

Odcinek 1 – o łąkach kośnych

Odcinek 2 – o chwastach polnych

Odcinek 3 – o trawnikach

Odcinek 4 – o murawach kserotermicznych i pastwiskach

Odcinek 5 – o łąkach zmiennowilgotnych, ziołoroślach i barszczu Sosnowskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 komentarzy

 • Wojtek pisze:

  Oczywiście, że chcemy oglądać, ale Pana widzowie nie są specjalnie łakomym kąskiem dla reklamodawców. Co można sprzedać komuś, kto nawet jedzenie woli wygrzebywać spod ziemi, zamiast kupić w supermarkecie?
  Namawiałbym Pana na próbę z jakąś zachodnią telewizją, ale wtedy trzeba by kręcić wszystko od nowa. Za to, gdyby się Panu udało, mógłbym sobie to wygodnie obejrzeć w polskiej kablówce, pewnie nawet z polskim lektorem.
  Pozdrawiam serdecznie!

 • borowka pisze:

  Moje gratulacje, niesamowita oglądalność.. nie rozumiem tylko co ma PiS do prywatnej stacji Kuchniaplus
  „Nadawcą kanału jest ITI Neovision, a program jest dostępny na wyłączność w ofercie platformy satelitarnej Nc+ oraz w wybranych sieciach telewizji kablowej na terenie całego kraju”. Można się tylko dziwić,dlaczego ten prywatny nadawca nie kontynuuje tego cyklu, skoro ma tak wysokie notowania…

  • Łukasz Łuczaj pisze:

   O PiS wspomniałem w kontekście ich oferty telewizji publicznej. Program o dzikich roślinach jadalnych wpisywałby się świetnie w wizję wzmocnienia obronności kraju (i piszę to bez uśmieszków).

   • Rodobolski pisze:

    Proszę się nie zniechęcać i dalej drążyć telewizję publiczną, jednocześnie sprawdzając patriotyzm PISu. Bez wpadania w patos – Pana przekonywujące szczerze podane informacje mają długofalowe strategiczne znaczenie (również bez uśmieszków)

   • Paweł pisze:

    To bardzo istotna uwaga! Czasy mogą być jeszcze bardzo różne. Wiedza na pewno będzie też przydatna dla prepersów! Jak najwięcej tak pożytecznych filmów.

 • ewa pisze:

  Cudowne te dzieciaki plujące sałatką z mniszka😃. Bardzo sprytnie złożone , zgrabne , krótkie i treściwe odcinki. Życzę sukcesu .

 • Paweł pisze:

  Super, że pojawiły się filmy przybliżające wiedzę o naszej przyrodzie! Gratulacje i dziękujemy!
  Ciekawi mnie, w jakim okresie można ukopać bulwek groszku bulwiastego i na jakiej znajduje się głębokości?

 • Mirek pisze:

  TVP3 Rzeszów na podstawie umowy licencyjnej z Towarzystwem Miłośników Przyrody IWA emituje wszystkie 5 odcinków w telewizji. Umowa na emisję zawarta jest na okres 5 lat czyli do końca 2020 roku.

  • Łukasz Łuczaj pisze:

   To warto zaznaczyć. Właśnie z tym programem o łąkach się nam udało. A to o czym narzekam to zupełnie inny pięcio-odcinkowy program kulinarny, który leży w szufladzie.

 • Grażyna Uścińska pisze:

  Wcale mnie to nie dziwi Panie Łukaszu.

 • Małgorzata Sacharczuk-Nawrot pisze:

  Świetny materiał, chcę więcej!
  Dzieci jak to dzieci, szczere i niezawodne:)
  Rewelacja :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.