Pępawa dwuletnia – roślina niedoceniana

Jadę przez Doły Jasielsko-Sanockie i na wielu łąkach widzę pępawę dwuletnią (Crepis biennis). Jest to przykład rośliny totalnie przeoczanej, niedostrzeganej i niedocenianej.

Pępawa dwuletnia ma drobne żółte kwiatki. Jest bardzo bliską krewniaczką mniszka lekarskiego. Ma jednak inny pokrój. Jest to roślina o łodydze wysokiej zwykle na 1-1.5 m. Kwiatostany są drobniejsze i jest ich wiele.

Liście podobne do mniszka i cykorii, ale mniej zębate. Liście pępawy maja delikatny smak przez cały rok. Nawet w lecie nie są za bardzo gorzkie. Trudno też ją pomylić z innymi roślinami, chyba że z wyższymi gatunkami jastrzębca lub goryczelem jastrzębcowatym, ale one nie są trujące, więc nie ma się co przejmować.

Pępawa jest chyba najbardziej niedocenianym i przeoczonym dzikim warzywem polskiej flory.

Występuję masowo na glebach gliniastych. Jako, że jest rośliną dwuletnią nie lubi koszenia przed samym kwitnieniem więc nie występuje na klasycznych wcześnie koszonych (koszonych w czerwcu) łąkach kośnych. Uwielbia natomiast późno koszone (lub rzadko koszone) łąki, tak częste w terenach podmiejskich. Dla mnie więc jest symbolem zapuszczonej, słabo koszonej i przenawożonej łączki, jakich nie brak w terenach podmiejskich. Jednak warto ją polubić – jest świetnym składnikiem surówek – i to w środku lata!

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.